Wino dla początkujących – szczepy, cechy charakterystyczne

wino

Chyba każdy z nas posiada jakiś ulubiony napój bądź posiłek. Jeśli ktoś wgłębi się w przeżycia, jakie może mu dać wino, prędzej , czy później stanie się jego fanem. Miłośnicy starają się dociec, dlaczego ten trunek jest dla nich tak wyjątkowy. Analizują sposoby produkcji, regiony winiarskie, aż dochodzą do sprawy bazowej- odmiany winorośli, z której wino jest produkowane.

Specyfika szczepów

Jak się okazuje na świecie jest ponad 16 tysięcy szczepów wina, z którego tylko 50 można określić mianem najpopularniejszych używanych do produkcji. Poniżej prezentujemy  po pięć klasyków, używanych do produkcji win białych i czerwonych.

Czerwone damy

  • Cabernet Sauvignon: Najbardziej popularna odmiana czerwona. Wykorzystywana jest do produkcji win o głębokiej barwie i aromacie, n.p. wina w Bordeaux z Medoc, które cechuje wyjątkowa długowieczność.
  • Pinot Noir to szczep z którego wytwarza się czerwone burgundy. Z czasem barwa wina staje się bardziej ceglasta, a zapach intensywniejszy. Co ciekawe, szczepu używa się go też do produkcji szampana.
  • Merlot to synonim łagodności.  W regionie Bordeaux uprawiane głównie jest w okolicach Libourne, w Saint – Emilion i Pomerol. Merlot często łączy się ze szczepem Cabernet Sauvignon.
  • Syrah daje nam doskonale ciemne i mocne wina. Uprawia się go m. in. w dolinie Rodanu (Cotes -du-Rhone). szczep ten jest również bardzo popularny w Australii.
  • Cabernet Franc to szczep szczególnie rozpowszechniony w rejonie Bordeaux. Zapewnia winu intensywny aromat. Często wykorzystywany do mieszanek z Merlot i Cabernet Sauvignon.

Biała elegancja:

  • Chardonnay należy do najpopularniejszej odmiany białych winogron. Powstają z niej wina wytrawne, średnie i ciężkie. Z Chardonnay otrzymujemy klasyczne białe burgundy (Chablis). To również jedna z trzech odmian winogron używana do produkcji szampana.
  • Sauvignon Blanc daje wina najczęściej bardzo wytrawne, świeże. Te białe wina smakują najlepiej, gdy są młode (Sancerre i Puilly Fume). Uprawia się je głównie nad Loarą.
  • Gewurztraminer to szczep alzacki. Wytwarza się z niego głównie aromatyczne, mocne białe wina wytrawne. Rzadziej używany jest do produkcji win bardzo szlachetnych, półwytrawnych.  
  • Riesling jest odmianą niemiecką. Daje wspaniałe lekkie białe wina, zarówno wytrawne jak i słodkie.
  • Muscat to szczep rozpowszechniony na południu Francji. Daje wina białe, bardzo aromatyczne. Z winorośli Muscat najczęściej produkuje się wina słodkie.  

Taką wiedzę można określić mianem użytecznej i stosunkowo łatwo dostępnej. Będąc prawdziwymi koneserami nie powinnyśmy jednak zapominać o rozmowach z winiarzami podczas wakacyjnych podróży, degustacjach i lektury winiarskich przewodników. Zagłębienie się w temat sprawi, że wzmocnimy naszą sympatię do tego szlachetnego trunku.  

Wino dla początkujących – szczepy, cechy charakterystyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry