Rasa Australian Cattle Dog zyskuje w Polsce na popularności. Jeszcze kilka lat temu psy te widywane były praktycznie wyłącznie na pokazach agility czy zawodach frisbee, a spotkanie osobnika tej rasy na mieście było rzadkością. Psy ACD to jednak rasa wymagająca i nie jest polecana każdemu. Dziś przyjrzymy się jej nieco bliżej i postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy pies rasy Australian Cattle Dog jest odpowiedni dla każdego.
Cechy fizyczne rasy
Rasa Australian Cattle Dog należy do I grupy kynologicznej – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Jak więc nietrudno się domyślić, ACD to pies pasterski, pierwotnie przeznaczony do pracy przy zaganianiu bydła. Jest to pies o krępej, zwartej budowie, niewielkim wzroście oraz charakterystycznym umaszeniu występującym w wersji niebieskiej oraz czerwonej.
ACD jest bardzo wytrzymały na ból, odporny na warunki atmosferyczne, a także bardzo mało wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację, z wyjątkiem konieczności regularnego wyczesywania.
Charakter psa ACD
Australian Cattle Dog to pies o bardzo silnej psychice, niezwykle inteligentny, potrafiący doskonale dopasować się do różnych warunków. Jest jednak nieufny wobec obcych, natomiast bardzo lojalny wobec swego opiekuna, którego będzie zawsze strzegł. ACD jest psem nastawionym na pracę – zarówno fizyczną, jak i umysłową. Jeśli nie zapewnimy mu takiej aktywności, będzie, krótko mówiąc, nieszczęśliwy, co z kolei może skutkować pojawieniem się różnego rodzaju problemów behawioralnych.
Aktywność psa rasy Australian Cattle Dog
Na co dzień pies ten wymaga sporej dawki ruchu, ale również pracy umysłowej. Jeśli chodzi o to pierwsze, to na zwykłych spacerach oczywiście się nie kończy. Warto w codzienny grafik aktywności włączyć treningi z frisbee, agility, sport obedience, jogging czy pływanie. Do aktywności umysłowych można natomiast zaliczyć treningi wypasania czy wszelkie formy noseworku.
Szkolenie i wychowanie psa ACD
Pies rasy Australian Cattle Dog wymaga bezwzględnego szkolenia oraz opiekuna, który wytyczy mu wyraźne granice, a co najważniejsze, będzie się ich konsekwentnie trzymał. Właściciel, który będzie niepewny siebie i zbyt pobłażliwy, szybko zauważy, jak pies po prostu wchodzi mu na głowę (dosłownie i w przenośni…).
Bardzo ważne jest również poświęcanie psu dużo uwagi. Nie chodzi jednak o jego ilość, a bardziej o jakość. Zrozumienie jego potrzeb to podstawa, jeśli chcemy, aby ACD rozwijał się prawidłowo.
Zobacz także: Australian Cattle Dog hodowla
Dla kogo pies rasy Australian Cattle Dog
Pies ten będzie doskonałym towarzyszem dla każdego, kto jest na co dzień osobą aktywną, zdolną do poświęceń na rzecz spełnienia wymagań tej rasy. Należy przygotować się na to, że ACD to pies, który bywa uparty, niezależny, bardzo terytorialny, o silnym instynkcie pasterskim. Jeśli więc takie cechy nas nie przerażają, możemy śmiało rozważyć wzięcie pod swój dach osobnika tej rasy.
Decydując się na psa rasy Australian Cattle Dog warto upewnić się, że pochodzi on z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce, co da nam pewność, że rodzice szczenięcia posiadają uprawnienia hodowlane. Hodowca powinien także okazać wyniki badań genetycznych (PLL, PRA, NCL).