Ile kosztuje utrzymanie psa?

utrzymanie psa

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wierny, kochający, oddany, ale bywa bardzo kosztowny. To kompan życia, który wymaga uwagi, czasu oraz sporej dawki gotówki. Zanim zdecydujemy się na posiadanie futrzanego czworonoga, zobaczmy czy nasz budżet domowy pozwala na zakup psa i późniejsze związane z tym koszty. 

Rasowa miłość 

Koszt związany z kupnem psa zależy od wielu czynników. Na początku musisz zdecydować się na konkretną rasę. W zależności od tego, za psa z porządnej hodowli zapłacisz od 1500 do 4000, a nawet 5000 tysięcy złotych. Jesteś zdziwiony, że tak dużo? Jeżeli chcemy mieć psa rasowego, który pochodzi z renomowanego źródła, to musimy za niego zapłacić. Hodowcy ponoszą spore koszty związane z utrzymaniem swojej działalności. W skład ich wydatków wchodzą między innymi wystawy, kupno suki hodowlanej oraz reproduktora, a także odchowanie potencjalnych szczeniaków do sprzedaży. Na rynku istnieje bardzo dużo pseudohodowli, które w niskiej cenie oferują np. buldoga francuskiego lub owczarka niemieckiego. Ryzyko związane z kupnem psa z takiego miejsca jest ogromne. Nie wiemy dokładnie jakie psy zostały skrzyżowane. Może się z czasem okazać, że psiak cierpi na choroby genetyczne, wówczas jego leczenie pochłonie nasze oszczędności w zawrotnym tempie.

Nie kupuj, tylko zaadoptuj 

Jeżeli nie posiadamy zbyt wielkiego budżetu, a bardzo chcemy mieć psa – zaadoptujmy go. W schroniskach przebywa bardzo wiele czworonogów, które każdego dnia czekają na swój dom. Koszt, jaki poniesiemy w tym przypadku, będzie niewielki. Może to być od kilku do kilkunastu złotych. Nie ma jednej, konkretnej ceny.

Każde schronisko ustala indywidualny cennik. Decydując się jednak na psa ze schroniska, powinniśmy mieć świadomość, że może on wymagać od nas większej pracy i zaangażowania. W tym miejscu często przebywają psy, które ktoś skrzywdził. Zanim zaufają drugiemu człowiekowi, muszą go poznać, zaakceptować i poczuć się bezpiecznie. Proces ten może się okazać długotrwały. Wybierając psa ze schroniska, nie znaczy, że koszty jego utrzymania będą niższe, niż zakup psa rasowego. Na pewno nabędziesz go za mniejszą kwotę, ale późniejsze wydatki będą podobne. 

Psie koszty – co musimy wiedzieć

Żeby lepiej zobrazować ile kosztuje utrzymanie psa, wymienimy w punktach niezbędne rzeczy, które wiążą się z posiadaniem czworonoga.

 1. Wyprawka
  Zanim kupimy psa, musimy przygotować dla niego wyprawkę. W jej skład będzie wchodzić legowisko, miski, smycz z obrożą lub szelki, woreczki na odchody i zabawki. Ceny poszczególnych rzeczy mogą się wahać od kilku do nawet kilkunastu złotych. Wszystko zależy od tego, jaką jakość wybierzemy. Średni koszt wyprawki dla psa może wynieść około 350 złotych. 
 2. Jedzenie
  Biorąc psa z hodowli, zazwyczaj dostaniemy na początek karmę, którą pies jest karmiony. Hodowca może podpowiedzieć nam, czym karmić psa, ale w ostateczności to my wybierzemy pokarm dla naszego psa. Na rynku jest wiele firm z bardzo rozbudowaną ofertę, jeżeli chodzi o żywienie psów. Musimy pamiętać, że dobra karma dla psa to jedna z ważniejszych rzeczy. Należy wziąć pod uwagę, alergie, uczulenia, wiek oraz rasę psa. Miesięczny koszt karmy i przekąsek to około 150 – 400 złotych. Wszystko zależy od firmy i rodzaju jedzenia. 
 3. Weterynarz
  Wydatki związane z wizytą u psiego lekarza, nie należą do najtańszych. Same szczepienia dla psów, w szczególności dla szczeniaka to koszt około 200 złotych. Psy z wiekiem, nie potrzebują tylu szczepień, więc ich koszt będzie niższy. Jednak czworonogi, tak jak i my miewają poważne choroby, których leczenie jest bardzo kosztowne. Ceny badań specjalistycznych mogą wynosić kilka, a nawet kilkaset złotych. Jeżeli nasz pupil będzie wymagał poważnego leczenia, łączny koszt może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. 
 4. Pielęgnacja
  Psy również raz na jakiś czas wymagają wizyty u fryzjera. Możesz kąpać swojego futrzaka samodzielnie, wówczas poniesiesz tylko koszt związany z kupnem szamponu ok. 50 złotych. Jeżeli jednak chcesz wysłać psa do fryzjera, w zależności od wybranej usługi będzie Cię to kosztować od 60 do 200 złotych. 

Zakup psa to bardzo odpowiedzialna i poważna decyzja. Koszty, które musimy ponieść z utrzymaniem czworonoga, nie są małe. Należy mieć na uwadze, że powyższe ceny są orientacyjne i wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkasz. Im większe miasto, tym ceny za poszczególne produkty i usługi będą wyższe. 

W Twim domu niebawem pojawi się pies? Zobacz koniecznie: sklep z akcesoriami dla psów – wybierz niezbędne akcesoria dla pieska

Niezaprzeczalnie, pies to bardzo drogi przyjaciel. Jednak jego maślane oczy, grzanie nas w chłodne dni, jego wierność i czekanie przy drzwiach, kiedy wracamy do domu, jest bezcenne. To nie zabawki, najlepsza smycz czy najdroższa karma zapewni nam jego miłość. Tylko opiekuńczość, wspólnie spędzony czas i bezpieczeństwo gwarantuje zdobycie przyjaciela na całe życie i o jeden dzień dłużej. 

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry