Inteligentny dom – urządzenia, które pozwolą Ci zdalnie sterować budynkiem

inteligentny dom

Czy dom może być inteligentny? W XXI wieku jak najbardziej tak – wystarczy wyposażyć go w różnego typu urządzenia. Technologia pozwala dziś na rozwiązania, które bardzo ułatwiają życie właścicielom budynków i umożliwiają zdalne sterowanie niektórymi funkcjami.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek, w którym znajdują się systemy zintegrowanych ze sobą urządzeń. Całość jest zautomatyzowana i skonstruowana tak, by mieszkańcy lokum mogli zarządzać nim w zależności od aktualnych potrzeb, mając pełną kontrolę – często będąc nawet setki kilometrów dalej. Inteligentny dom to zatem taki, który w ogromnym stopniu podnosi nie tylko komfort, ale także poczucie bezpieczeństwa. W wielu wypadkach zastosowane w nim urządzenia służą także ograniczeniu opłat, np. za prąd.

Inteligentne oświetlenie i ogrzewanie domu

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które posiada inteligentny dom, jest zastosowanie energooszczędnych instalacji oświetleniowych. Pozwalają one na zmianę barwy lub natężenia światła, np. w zależności od potrzeb związanych z porą dnia czy aurą. Modyfikacje te przeprowadzać można w całym domu lub w wybranych jego częściach. Systemy zdalnego sterowania światłem tworzą iluzję obecności domowników, którzy w tym czasie przebywają np. na urlopie. W ten sposób inteligentny dom odstrasza potencjalnych złodziei.
Systemy oświetleniowe wykorzystują często także opcję czujników ruchu. Dzięki nim światło włącza się jedynie tam, gdzie aktualnie przebywa człowiek. Rozwiązania polegające na zdalnym sterowaniu bywają również pomocne w przypadku osób chorych, starszych czy niepełnosprawnych. Poza zwiększeniem komfortu są też szansą na obniżenie opłat.

Równie przydatny jest system inteligentnego ogrzewania. Urządzenia sterujące pozwalają kontrolować temperaturę w poszczególnych partiach domu oraz wykrywać np. otwarcie okien i na tej podstawie dokonywać modyfikacji poziomu ogrzewania. Możliwe jest także zaprogramowanie sprzętu na wiele kolejnych dni.

Monitoring i alarm

Coraz więcej ludzi nie wyobraża sobie własnego mieszkania lub domu bez obecności kamer monitorujących. Urządzenia tego typu umożliwiają wielogodzinne rejestrowanie tego, co dzieje się wewnątrz lub przed budynkiem. Sam zapis to jednak nie wszystko – zastosowanie dodatkowo czujników wykrywania ruchu, otwierania okien czy drzwi oraz syren alarmowych to dodatkowa szansa zwiększenia bezpieczeństwa. Podobnie jest z roletami antywłamaniowymi, które inteligentny dom automatycznie opuszcza. Wszelkie urządzenia tego rodzaju można oczywiście dowolnie programować, w zależności od potrzeb i zwyczajów lokatorów.

Czujniki gazu, dymu, zalania

Urządzenia wykrywające ulatniający się gaz, lejącą wodę czy pożar to bez wątpienia elementy inteligentnego domu, w które warto zainwestować. Niejednokrotnie sprzęt tego typu nie tylko ocalił budynek przed zniszczeniem i stratami, ale także ratował życie lub zdrowie jego mieszkańców. Przykładem są detektory dymu lub dwutlenku węgla – instalowane w pobliżu kuchenek, piecyków czy kominków – które po wykryciu zagrożenia, wysyłają dźwięki alarmujące o niebezpieczeństwie. Z kolei w przypadku zalania, czujniki zamykają dopływ wody. Wszystkimi urządzeniami można zarządzań za pomocą smartfona.

Inteligentny dom – urządzenia, które pozwolą Ci zdalnie sterować budynkiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry