Kaszel u dziecka – jak z nim walczyć domowymi sposobami

kaszel

Choroby u dzieci są wyjątkowo uciążliwe i ciężkie do zniesienia przez maluchów. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym nasze pociechy szczególnie narażone są na przeziębienia. Najczęstszym jego objawem jest kaszel, czyli reakcja obronna, podczas której wykrztuszane są bakterie. Leki zawsze powodują pewne obciążenia organizmu, nie warto zatem od razu sięgać po preparaty przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Warto sięgnąć po domowe metody, naturalne i bezpieczne dla młodego organizmu. Sprawdźmy, jak przyrządzić domowy syrop na kaszel dla dziecka.

Kaszel mokry i suchy

Kaszel u dziecka, podobnie, jak i u dorosłego może być mokry lub suchy. Ten pierwszy, jest łagodniejszy i łatwiejszy w zwalczeniu. Drugi, przybiera o wiele bardziej uporczywą formę i stwarza dziecku większe problemy. Obydwa typy kaszlu można leczyć w domu.

Domowy syrop na kaszel mokry

Idealnym domowym specyfikiem na kaszel mokry jest syrop na bazie cebuli i miodu. Wystarczy pokroić drobno trzy cebule i wsypać do szklanki, którą zalewamy do połowy miodem. Po trzech godzinach należy dolać ok. 50 ml przegotowanej wody. Następnie, ponownie czekamy trzy godziny i przecedzamy syrop do butelki. Preparat nadaje się już do picia. Gardło należy również płukać szałwią. Dobrym sposobem, zarówno na kaszel mokry, jak i suchy jest herbatka z lipy.

Syrop na kaszel suchy

Najlepszym specyfikiem na kaszel suchy jest napar przygotowany na bazie siemienia lnianego. Należy zagotować siemię lniane. W tym celu łyżkę surowca zalewamy szklanką wody i gotujemy w garnuszku. Po dziesięciu minutach dodajemy ok. łyżkę miodu. Syrop należy pić dwa razy dziennie. Warto przygotować również napar z imbiru, który nawilży śluzówkę. Cienko pokrojony imbir gotujemy w garnuszku po zalaniu szklanką wody. Żeby poprawić smak, dodajemy miodu lub soku malinowego. Należy pić dwa razy dziennie.

Kaszel u dziecka – jak z nim walczyć domowymi sposobami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry