Samodzielne prowadzenie księgowości

księgowość

Samodzielne prowadzenie księgowości nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że ma się trochę podstawowej wiedzy i trochę czasu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów online, które umożliwiają wygodne prowadzenie spraw księgowych, fakturowania czy nawet wystawiania umów z kontrahentami.

O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na samodzielną księgowość? Przed rozpoczęciem samodzielnego księgowania warto wybrać taki program, który jest najlepszy dla typu działalności, który prowadzimy. Program ten należy odpowiednio skonfigurować, aby dobrze obliczał podatek i generował te dokumenty, których potrzebujemy. W programie tym trzeba zapisać podstawowe dane przedsiębiorcy, takie jak imię, nazwisko, numer NIP, adres.

Musi być wprowadzona forma opodatkowania i okres rozliczania podatków. Mają być wprowadzone dane o składkach ZUS, dane z KPiR z ostatniej strony, chyba, że jest to nowa zupełnie firma. W programie tym muszą być zawarte informacje na temat VAT, a także posiadanych samochodów.

Wystawiając faktury przychodu warto też pamiętać o dokładnym ustawieniu daty. Jest to przychód dokumentowany inaczej, więc musi być wystawiona w programie księgowym. Trzeba pamiętać, żeby w terminie odprowadzać składki ZUS, zaznaczając to w programie.  

Cykliczne rozliczenie

Na koniec miesiąca albo kwartału dokonuje się rozliczenia. Następnie po upewnieniu się, że wszystkie dane są prawidłowe,trzeba zapłacić podatek. Płatność ta jest konieczna, gdy z rozliczeń wynika konieczność zapłaty. Ostatnią czynnością jest złożenie deklaracji VAT. Program księgowy samodzielnie przygotowuje taką deklarację na podstawie książki przychodów i rozchodów.

Wystarczy przekazać ją tylko do Urzędu Skarbowego. Samodzielne prowadzenie księgowości ma swoje plusy i minusy. Plusem są na pewno tańsze koszty i pewność, że tylko właściciel ma dostęp do dokumentów firmy. Z drugiej jednak strony właściciel firmy często nie jest w stanie zająć się wszystkim na najwyższym poziomie. księgowością i całą firmą.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry