W ostatnim miesiącu ciąży przyszła mama z pewnością odczuwa duży stres, ale również ekscytację z powodu tego, co ma niebawem nastąpić. Pojawienie się na świecie dziecka to wydarzenie, którego nie da się porównać do żadnego innego, a emocje, jakie temu towarzyszą zarówno przed, jak i po porodzie, są ogromne. Warto jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować się do wizyty w szpitalu, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego stresu, a sam pobyt będzie dla nas przyjemniejszy. Podpowiadamy, co spakować do walizki udając się na poród do szpitala.
Bagaż przyszłej mamy
Zacznijmy od spakowania rzeczy dla mamy. Do szpitala należy zabrać ze sobą jedną koszulę porodową, w którą przebierzemy się po przybyciu do szpitala, jeśli poród już się zaczął, a także 2-3 koszule do karmienia – będą nam potrzebne już po narodzinach dziecka. Pamiętajmy o tym, że w szpitalach, a zwłaszcza na oddziale położniczym jest dość ciepło, więc najlepiej wybrać koszule z krótkim rękawkiem. Niezbędny będzie również stanik do karmienia najlepiej mieć przynajmniej 3 sztuki zwłaszcza, jeśli istnieje ryzyko dłuższego pobytu w szpitalu, na przykład po cesarskim cięciu.
Oprócz koszul warto zabrać ze sobą także szlafrok, w który ubierzemy się po kąpieli, a także klapki gumowe pod prysznic.
Kolejnym elementem, który powinien znaleźć się w bagażu mamy są ręczniki. Polecamy zabrać 2 kąpielowe oraz 2-3 mniejsze.
Zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, zwykła bielizna nie będzie nam potrzebna, natomiast konieczne będzie zakładanie specjalnych majtek poporodowych wykonanych z elastycznej siateczki, która przepuszcza powietrze. Takie majtki sprzyjają gojeniu się ran i zachowaniu odpowiedniej higieny.
Warto także wrzucić do torby 2-3 pary skarpet. Jedna para przyda nam się już podczas porodu, gdyż w tym czasie panie zwykle narzekają na to, iż marzną im stopy.
W następnej kolejności do naszej walizki pakujemy kosmetyki. Warto wybrać te naturalne, pozbawione sztucznych dodatków i zapachów, które mogą działać drażniąco na delikatną skórę noworodka. Mydło, szampon, kosmetyki do twarzy i płyn do higieny intymnej w zupełności wystarczą. Polecamy również nabyć specjalny krem na łagodzenie podrażnień na sutkach, który warto stosować już w szpitalu.
W bagażu przyszłej mamy nie może także zabraknąć pełnej dokumentacji związanej z ciążą, ostatnich badań oraz dokumentu tożsamości. Warto upewnić się wcześniej, jakie badania są wymagane podczas przyjęcia na oddział położniczy, aby wykonać je odpowiednio wcześniej.
Nie zapomnijmy również o wzięciu ze sobą ładowarki do telefonu, chustek higienicznych i ręcznika papierowego, własnych sztućców i kubka, a także kilku butelek wody niegazowanej. Ta przyda się już podczas porodu. Oczywiście weźmy także ze sobą wygodne ubranie, które założymy po wyjściu ze szpitala.
Bagaż dla dziecka
Gdy już wiemy, co należy spakować dla mamy, pora na skompletowanie bagażu dla maluszka. Na początek należy spakować kilka kompletów ciuszków dla noworodka, najlepiej w 2 różnych rozmiarach. Taki zestaw powinien składać się z body z krótkim rękawkiem oraz pajacyka i czapeczki. Dobrym pomysłem będzie również spakowanie specjalnych rękawiczek niedrapek. Noworodkowi bardzo szybko rosną paznokcie, a tych nie poleca się obcinać w szpitalu, aby nie dopuścić do infekcji. Rękawiczki zabezpieczą maluszka przed podrapaniem twarzy.
Oprócz ubranka zabierzmy także kocyk lub rożek, w którym będziemy układać dziecko do snu. Pamiętajmy o tym, że maluszek w naszym brzuchu miał dość ciasno i to zapewniało mu poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto stworzyć mu podobne warunki i otulać go ciasno.
Do szpitala zabieramy także pieluszki, najlepiej te w najmniejszym rozmiarze, czyli tzw. Newborn lub 0. Noworodka przewijamy 8-10 razy dziennie, więc warto przygotować sobie odpowiednią ilość pieluszek na cały pobyt w szpitalu. Przydatne będą również nawilżane chusteczki oraz krem do pupy. Na wszelki wypadek weźmy również maść na odparzenia w razie, gdyby na pupie dziecka pojawiło się odpieluszkowe zaczerwienienie.
Na koniec pakujemy także ubranko na wyjście dopasowane do aktualnej pory roku.
O czym pamiętać pakując walizkę do szpitala?
Przede wszystkim nie bierzmy ze sobą zbędnych przedmiotów tylko dlatego, że mogą się przydać. Te opisane powyżej w zupełności wystarczą, a w razie czego możemy poprosić partnera lub kogoś bliskiego o dostarczenie danej rzeczy na oddział. Aby po powrocie ze szpitala nie wnosić do domu zarazków, wiele pań wyrzuca lub zostawia na oddziale ubranka i koszule, których używały w czasie pobytu. Dlatego dobrze jest spakować do walizki takie koszule i ubrania, których nie będzie nam szkoda wyrzucić.
Dokumenty należy natomiast spakować w takim miejscu, abyśmy w każdej chwili mogły po nie łatwo sięgnąć.
Walizkę warto spakować co najmniej 4 tygodnie przed planowanym porodem. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy nagłe rozpoczęcie akcji porodowej zmusi nas do pełnego napięcia pakowania w pośpiechu. Kierując się powyższą listą nasza wyprawka do szpitala będzie odpowiednio spakowana, a my będziemy mogły spokojnie czekać na pierwsze sygnały zbliżających się narodzin.