Zakup mieszkania w kilku prostych krokach

zakup mieszkania

Jeśli zdecydowaliśmy się zainwestować we własne mieszkanie, z pewnością mamy świadomość tego, z jakimi kosztami będzie się wiązał ten zakup. Oprócz aspektów związanych z uzyskaniem finansowania na zakup, czy to w postaci kredytu czy z własnych środków, warto również pamiętać o innych kwestiach, które są istotne w całym procesie inwestycji w mieszkanie.

Wybór mieszkania

To oczywiście pierwsza i najważniejsza kwestia związana z zakupem lokum. Decydując się na zakup mieszkania do wyboru mamy nieruchomości w stanie deweloperskim oraz z rynku wtórnego. Oprócz ceny mieszkania różnią się one pod kilkoma względami. Te z rynku pierwotnego cechują się zwykle bardziej nowoczesnym wnętrzem oraz energooszczędnymi rozwiązaniami, idealnym stanem lokalu, a także ciekawie zagospodarowanym otoczeniem, jednak zwykle mieszkania te znajdują się dalej od centrum i mogą nie mieć jeszcze odpowiednio rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej. Z kolei mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj wyróżniają się bardzo dobrą lokalizacją, na przykład w centrum lub w jego pobliżu i zwykle niższą o ok. 5-10% ceną w porównaniu do lokali deweloperskich o podobnym standardzie. Mieszkania te, w przeciwieństwie do tych z rynku pierwotnego, posiadają już wykończenie, co dla jednych może być atutem, gdyż nie muszą inwestować dodatkowych środków w ten etap prac, a dla innych, generować dodatkowe koszty związane ze zmianą wyposażenia i wystroju zgodnie ze swoimi gustami i potrzebami. 

Decydując się na zakup mieszkania warto więc wziąć pod uwagę nie tylko środki, jakimi dysponujemy na jego zakup, ale również nasze potrzeby związane z jego lokalizacją czy standardem.

Kredytowanie zakupu mieszkania

Większość z nas decyduje się na zakup mieszkania finansowany kredytem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kredytu hipotecznego niezbędne będzie wniesienie wkładu własnego, który obecnie wynosi 20% wartości nieruchomości.

Warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego, który pomoże nam dokładnie oszacować potrzeby budżet, sprawdzi naszą zdolność kredytową na podstawie takich parametrów jak wysokość naszych zarobków, forma zatrudnienia czy historia kredytowa. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim, dlatego należy dokładnie przemyśleć, na ile lat chcemy rozłożyć jego spłatę oraz jaką miesięczną ratę możemy płacić, aby czuć się bezpiecznie finansowo.

Polecamy sprawdzić: pośrednik kredytowy Warszawa

Złożenie wniosku o kredyt

Wnioskowanie o kredyt będzie wymagało od nas złożenia szeregu dokumentów. Oprócz samego wniosku i zaświadczenia o zarobkach, banki wymagają również kilku innych dokumentów. W przypadku zakupu mieszkania deweloperskiego będzie to na przykład umowa rezerwacyjna / deweloperska, prospekt informacyjny zawierający część indywidualną z informacjami na temat zrealizowanych dotychczas inwestycji, planem zagospodarowania okolicznych działek oraz informacji o tym, czy przeciwko deweloperowi nie są toczone postępowania egzekucyjne. Jeśli natomiast kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, w niektórych bankach może być wymagana umowa przedwstępna.

Teraz możemy już podpisać umowę kredytową. Jej treść warto skonsultować z pośrednikiem kredytowym, który pomoże nam zrozumieć zawiłe i niejasne zapisy oraz rozwieje ewentualne wątpliwości.

Zakup mieszkania

Gdy mamy już podpisaną umowę kredytową, możemy przystąpić do ostatniego kroku, a mianowicie – zakupu mieszkania.

Umowę ze sprzedającym podpisujemy w formie aktu notarialnego, wskutek którego bank uruchamia kredyt. Następnie konieczne będzie złożenie w sądzie wniosku o wpis do hipoteki do księgi wieczystej, opłacenie w Urzędzie Skarbowym podatku od czynności cywilnoprawnych, a także złożenie deklaracji podatkowej w Urzędzie Miasta.

Gdy już załatwimy wszystkie formalności, możemy nareszcie w pełni zacząć cieszyć się własnym mieszkaniem.

Zakup mieszkania w kilku prostych krokach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry