Jak poradzić sobie z dolegliwościami zdrowotnymi dziecka domowymi sposobami

dziecko

Stłuczone kolana, kolki, alergie, ukąszenia owadów czy bóle brzucha to tematy nie obce rodzicom. Nie każdy jednak wie, że w takich sytuacjach nie trzeba od razu sięgać po leki farmakologiczne. Naturalne, domowe sposoby również przyniosą dziecku ulgę, trzeba tylko wiedzieć jak wykorzystać cenne właściwości natury.

Zobacz, jak poradzić sobie z dolegliwościami zdrowotnymi dziecka domowymi sposobami.

Sposoby na bolące gardziołko

W okresie jesienno zimowym dzieci częściej się przeziębiają i skarżą na ból gardła. Nie można tego ignorować, ponieważ może to być początkiem poważniejszej infekcji lub zapalenia gardła. Najlepiej od razu skorzystać  
z domowych sposobów łagodzenia bólu i zapalenia gardła, by nie pozwolić na rozwój infekcji.

• napar z szałwii – herbatka z szałwii dostępna w każdej aptece a także
w sklepach zielarskich i supermarketach pomoże w pokonaniu infekcji gardła. Szałwia działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wystarczy przygotować herbatkę z szałwii, lekko ją ostudzić a następnie płukać nią gardło. Będzie to duża pomoc przy leczeniu anginy, zapaleniu migdałków i błony śluzowej gardła.

• napar z rumianku – rumianek ma silne działanie przeciwzapalne
i przeciwbakteryjne, dlatego też herbatka przygotowana z rumianku pomoże ukoić bolące gardło nawet najmłodszych dzieci.

Gdy dziecko boli brzuszek

Małe dzieci mogą skarżyć się na ból brzuszka, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze do końca wykształcony. Niestrawności mogą towarzyszyć także zaparcia oraz wzdęcia, które zwłaszcza dla dzieci są bardzo meczące. Można oczywiście pomóc maluchom i załagodzić ból, stosując sprawdzone domowe sposoby na ból brzucha dziecka, które nie zaszkodzą nawet najmniejszym dzieciom, a na pewno przyniosą ulgę.

Co na ból brzucha u dziecka sprawdzi się najlepiej? Problemy
z niestrawnością możemy pokonać mocą ziół i innych naturalnych składników, z których możemy przygotować napary i herbatki:

• herbatka miętowa – mięta od lat znana jest ze swoich właściwości rozkurczających i łagodzących ból brzucha. Pomaga również w złagodzeniu mdłości i wymiotów. Można samemu przygotować herbatkę, zalewając gorącą wodą suszone liście mięty lub skorzystać z gotowych herbatek. Mięta jest bardzo przyjemna w smaku więc dzieci na pewno chętnie wypiją taki napar.

• napar z kopru włoskiego – herbatki z kopru włoskiego możemy podawać nawet niemowlętom. Roślina ta ma działanie rozkurczowe, pomaga więc
w zapobieganiu kolkom u najmniejszych dzieci. Doskonale wspomaga również układ pokarmowy i dzięki działaniu uspokajającemu pozwala maluchom się wyciszyć.

• herbatka rumiankowa – to kolejny napar, który możemy podawać nawet niemowlętom. Rumianek wspomaga układ trawienny i dzięki właściwościom rozkurczowych pozwala uniknąć bolesnych kolek.

• napar z imbiru – imbir posiada w swoim naturalnym składzie mikroelementy, które działają przeciwskurczowo i wpływają pozytywnie na trawienie. Pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, a przy tym zapobiega wzdęciom. Przygotowanie naparu z imbiru jest bardzo proste. Wystarczy obrać imbir ze skórki, pokroić w plasterki i zalać gorącą wodą. Smak dopełni plasterek cytryny i łyżeczka miodu. Kilka minut pod przykryciem i przepyszny napój jest gotowy.

Alergia skórna – jak pomóc dziecku

Plamki na ciele dziecka, świąd, obrzęki wysypka lub zaczerwienienie może być objawem alergii skórnej. Występuje ona na skutek reakcji w kontakcie z pewnym alergenem. Wiele substancji może wywołać takie reakcje, m.in. sierść zwierząt, pylące trawy, zboża czy drzewa, niektóre pokarmy a nawet intensywne przebywanie na słońcu.

U małych dzieci często bardzo trudno jest znaleźć alergen, który powoduje reakcję alergiczną, zwłaszcza że układ odpornościowy małych dzieci cały czas się rozwija i alergie mogą ustawać lub nasilać się a nawet zmieniać źródło powstawania.

Można jednak pomóc dzieciom i łagodzić skutki alergii skórnych. W tym celu idealnie sprawdzą się domowe i naturalne sposoby, jak:

• chłodne okłady – wystarczy na zmienioną skórę położyć mokry ręcznik
i pozostawić go na kilka minut. Chłodny kompres złagodzi świąd i da skórze ukojenie.

• kąpiel w płatkach owsianych  – płatki owsiane dodane do wanny podczas kąpieli ukoją skórę, złagodzą stany zapalne i zapobiegną swędzeniu skóry. Taka kąpiel nie zaszkodzi nawet niemowlętom.

• krochmal czyli kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej – idealny sposób na odparzenia u niemowląt, ale również na alergie skórne. Wystarczy odrobinę mąki ziemniaczanej dodać do wanny podczas kąpieli, by zniwelować zaczerwienienia i ukoić stany zapalne skóry.

Domowe sposoby na stłuczone kolano

Małe dzieci i siniaki oraz stłuczenia zawsze idą w parze. Chwila nieuwagi, małe potknięcie i stłuczenie gotowe. Niestety skutki są bolesne, dlatego trzeba szybko ukoić ból i zapobiec powstaniu obrzęku.

• kompres z wodą z octem – szklanka wody z łyżką octu to doskonała mikstura do przygotowania kompresu. Przykładamy go bezpośrednio na ranę. Zamiast octu możemy użyć również sody oczyszczonej w proporcjach szklanka wody i łyżeczka sody.

• okład z kapusty – kapusta jest jednym z niewielu źródeł witaminy U. Zawiera też antocyjany, L-glutaminę i wiele innych składników odżywczych, którym zawdzięcza m.in. działanie przeciwzapalne. Na stłuczone kolano dobrze jest przyłożyć liść rozbitej tłuczkiem białej kapusty. Należy owinąć kolano bandażem pozostawiając liść kapusty na całą noc. Kapusta zapobiegnie powstaniu obrzęku i załagodzi stan zapalny.

Pierwsza pomoc przy użądleniu przez osę

Użądlenie dziecka przez osę to bardzo duży stres zarówno dla malucha jak i dla rodzica. Jeśli taka sytuacja wydarzy się po raz pierwszy nie wiemy, czy nie dojdzie do silnej reakcji uczuleniowej, dlatego należy dziecko bacznie obserwować. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące sygnały należy natychmiast zgłosić się z dzieckiem do szpitala.

Samo użądlenie jest już bardzo nieprzyjemną sytuacją dla malucha. Zaraz po użądleniu występuje nagły i silny ból, a skóra szybko czerwienieje i puchnie. Trzeba reagować od razu, by jak najszybciej przynieść dziecku ulgę.

• okłady z lodu – ukojenie w bólu przyniesie zimny okład. Wystarczy owinąć ściereczką kilka kostek lodu i przyłożyć bezpośrednio na miejsce użądlenia. Jeśli nie mamy lodu można przyłożyć ręcznik zmoczony zimną wodą. Okład trzymamy na skórze około 30 minut.

• ocet lub sok z cytryny – miejsce użądlenia powinniśmy zneutralizować, a ponieważ sam jad ma odczyn silnie zasadowy, należy użyć do tego kwaśnego roztworu. W tym celu idealny będzie sok wyciśnięty z połowy cytryny lub łyżka octu. Możemy przemyć miejsce użądlenia a następnie przyłożyć gazę z kwaśnym roztworem na 3 minuty.

• woda utleniona lub spirytus – pamiętajmy również o odkażeniu miejsca ukłucia i w tym celu idealnie sprawdzi się woda utleniona lub spirytus salicylowy. Ostatecznie możemy również użyć wody z mydłem.

Jak poradzić sobie z dolegliwościami zdrowotnymi dziecka domowymi sposobami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry