Styl fusion we wnętrzach – na czym polega?

styl fusion

Specjalnie dla odważnych i kochających nietypowy design, dziś wyjaśniamy czym jest styl fusion w aranżacjach wnętrz! Skąd się wziął, na czym polega i jak odtworzyć go w domu?

Styl fusion jako bunt przeciwko minimalizmowi

Kiedy w XX wieku triumfy święciły minimalistyczne aranżacje wnętrz, niektórym zaczęły się… nudzić. Wszechobecna prostota i ograniczone możliwości w zakresie dobierania tkanin i materiałów sprawiły, że designerzy zaczęli poszukiwać zupełnie nowych rozwiązań. Tak zrodził się styl fusion, który czerpie pełnymi garściami z zasad minimalistycznej estetyki, ale jednocześnie nie boi się kontrastów. Świadome wykorzystywanie pozornie niepasujących do siebie elementów to główny wyznacznik stylu fusion. Jednym z pierwszych – i do dziś uznawanych za ikonę designu – przedmiotów, będących fusion, jest krzesło Louis Ghost. Mebel zaprojektowany przez Phillipa Starcka ma formę klasycznego fotela z czasów Ludwika XVI, ale wykonany jest z… przejrzystego plastiku!

Połącz styl klasyczny z nowoczesnym

Wybierając elementy aranżacji fusion, zacznij od wytypowania pojedynczych detali. Podobają ci się gładkie, matowe ściany, a jednocześnie urzeka cię surowa cegła? Świetnie. Lubisz tureckie dywany w motywy roślinne? OK. A może marzy ci się welurowa retro sofa typu chesterfield? Dobrze! Minimalistyczne stoliki ze szkła i stali przyciągają twój wzrok? Tym lepiej! A teraz zestaw to wszystko ze sobą

Nawet jeśli połączenie mebli, dekoracji i wykończenia z tak różnych zakątków designu, brzmi jak recepta na mieszankę wybuchową – nie ma się czego obawiać. To właśnie jest styl fusion. Styl klasyczny łączy się z nowoczesnym, barokowe meble z loftowym wykończeniem, hipisowski patchwork z fotelem retro.

Jaki jest sekret stylu fusion?

Podczas aranżowania wnętrz w stylu fusion łatwo o przesadę. Granica między piękną, eklektyczną stylizacją, a kiczem jest bardzo cienka. Aby jej nie przekroczyć, pamiętaj o zachowaniu umiaru – szczególnie w dekoracjach.

Najbezpieczniejszą drogą będzie trzymanie się kilku prostych zasad:

  • wybierz jasne, gładkie ściany – będą stanowiły dobre tło dla zjawiskowych mebli,
  • jeśli chcesz wprowadzić element loftowy, jedną ścianę salonu możesz pokryć surowym betonem lub bieloną cegłą,
  • zdekompletuj meble wypoczynkowe – połącz jednolity kolorystycznie, nowoczesny narożnik z barokowym fotelem w pasy lub motywy roślinne,
  • wykorzystaj meble i elementy użytkowe z odzysku – sfatygowaną lampę, plecione koszyki, ławę z PRL-u, itp.,
  • unikaj dużej ilości dekoracji – przy tak wymagającej stylistyce, najlepiej będzie, jeśli ozdoby ograniczysz do obrazów lub grafik na ścianach, duża ilość drobiazgów wniesie wrażenie bałaganu,
  • łącz elementy z różnych światów – jeśli masz PRL-owską ławę, postaw na niej miniaturowy ogród w szkle i stali, na betonowej ścianie zawieś klasyczny obraz olejny w złoconej ramie, a nad rustykalnym stołem ze starych, nielakierowanych desek powieś kryształowy żyrandol w stylu pałacowym.

Szukając inspiracji do własnej wersji wnętrza fusion, pamiętaj, że ten styl niczego się nie boi i nie zna ograniczeń! Po prostu wybieraj to, co ci się podoba i odrzuć myślenie o mieszkaniu w kategorii „total look”. Zamiast jednolitej stylistyki, baw się i mieszaj!

Styl fusion we wnętrzach – na czym polega?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry