Jak szukać last minute i kupować tanie wakacje?

tanie wakacje

Każdy już słyszał o ofertach last minute i pierwsze skojarzenie jest proste – tanie wakacje. Podpowiadamy jak skutecznie szukać najlepszych ofert na wczasy last minute!

Co to jest last minute i z czego wynika?

Większość osób kojarzy last minute z niskimi cenami, co chętnie wykorzystują niektóre biura podróży. Warto więc pamiętać, że prawdziwe last minute to oferty wycieczek na kilka, maksymalnie kilkanaście dni przed wylotem, a czasem nawet tego samego dnia! Wynikają one z tego, że biura podróży wykupują określoną ilość miejsc w hotelach oraz czarterują samoloty na początku roku. Czasem zdarza się więc, że do ostatniej chwili nie wszystkie miejsca się sprzedadzą, a operatorom zależy na chociażby częściowym zwrocie kosztów. Kiedy taka sytuacja ma miejsce, możemy liczyć na nawet 50% zniżki. Zdarza się jednak, że w marcu możemy znaleźć wycieczkę na lipiec, która oznaczona jest jako last minute. Nie dajmy się zwieść! Biura podróży grają na pozytywnych skojarzeniach klientów i wykorzystują to, kusząc nieistniejącą w rzeczywistości zniżką i oferując wakacje w zwykłej cenie. Z dużym wyprzedzeniem szukajmy raczej first minute – czyli zniżek dla klientów, którzy jako pierwsi rezerwują daną wycieczkę.  

Kiedy szukać super last minute?

Prawdziwe polowanie na niskie ceny wycieczek wymaga sporej elastyczności. Jeśli mamy upatrzony hotel lub bardzo sztywne daty wyjazdu i powrotu, raczej nie uda nam się znaleźć niczego wśród ofert last minute. Dobrze jest mieć co najmniej parotygodniowe okienko, w którym możemy dowolnie przesuwać terminy, a kierunek określić tylko pobieżnie i na kilka regionów. Oferty nie czekają długo na chętnych, lecz znikają w ciągu kilku godzin – musisz być więc przygotowany do wyjazdu np. następnego dnia po dokonaniu rezerwacji. Na dobre oferty – nawet w formie last minute all inclusive – można trafić przez cały rok, ale szczególnie dużo pojawia się ich w maju i czerwcu, kiedy sezon wakacyjny jeszcze na dobre się nie zaczął. Podobnie jest zimą, szczególnie tuż przed Świętami i zaraz po Nowym Roku. Mało osób chce i może sobie pozwolić na powrót z wakacji na dzień przed Wigilią albo wyjazd już 2 stycznia, dlatego wczasy last minute w tych terminach mogą szczególnie kusić cenami.  

Czy warto pytać o last minute w biurach podróży?

W teorii – jak najbardziej warto, w końcu to biura znają swoje oferty najlepiej. W praktyce jednak możemy naciąć się na próbę namawiania nas na droższe wakacje pod przykrywką last minute lub po prostu przegapić dobry moment – w końcu nie spędzamy w biurze każdego dnia. Jeśli mamy znajomego w biurze podróży, możemy poprosić go by dał nam znać gdy pojawią się szczególnie atrakcyjne oferty, ale nie oczekujmy cudów – nadchodzącepromocje i zniżki to najpilniej strzeżona tajemnica touroperatorów i często nawet pracownicy dowiadują się o nich na parę dni przed wprowadzeniem oferty. Specyfika last minute sprawia, że dowiedzenie się o nim z wyprzedzeniem jest właściwie niemożliwe. Managerowie sprzedaży analizują sytuację na bieżąco i najczęściej decyzję o zmianie jakiejś oferty na last minute podejmują w ostatniej chwili, gdy już mają pewność, że w innym wypadku nie uda im się sprzedać wszystkich miejsc.  

Tanie wakacje przez internet – gdzie szukać?

W dobie wszechobecnego dostępu do internetu, znalezienie dobrej oferty na tanie wakacje nie powinno być problemem – wystarczy mieć trochę czasu i cierpliwości. Internauci najczęściej chwalą sobie wyszukiwarki bezpośrednio na stronach biur podróży, np. Itaka.pl czy Rainbow Tours (od niedawna: Rainbow), ponieważ informacje na nich są najbardziej aktualne i zgodne z prawdą, czyli nie zawierają np. ukrytych opłat. Równie chętnie sięgają też po sprawdzone wyszukiwarki zbierające w jednym miejscu wiele ofert, takie jak Wakacje.pl lub Travelplanet.pl, szczególnie gdy biuro podróży nie jest najważniejsze przy wyborze. Co ciekawe, dużą popularnością cieszy się także strona niemieckiego operatora – Ltur.com, która pozwala na znalezienie last minute z wylotem z Berlina lub innego miasta w Niemczech. Dla mieszkańców zachodniej Polski, to często dużo tańsza i wygodniejsza opcja.  

Jakie masz prawa kupując wycieczkę last minute?

Dokładnie takie same, jak w przypadku każdej innej oferty! Zdarza się trafić na opinie, że podczas last minute nie można liczyć na zbyt wiele i są to wycieczki gorszej jakości. Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że to nie przecena wadliwego produktu, tylko oferta w obniżonej cenie, skierowana do osób elastycznych pod kątem terminu i kierunku wyjazd. Mamy więc prawo oczekiwać pełnowartościowych wakacji za 1500 zł, nawet jeśli ich regularna cena wynosiła 3000 zł.

Jak szukać last minute i kupować tanie wakacje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry