Jak zapewnić niemowlakowi komfort i wygodę podczas snu

dziecko

Kompletowanie wyprawki do pokoju niemowlęcia może być bardzo przytłaczające i z ogromu akcesoriów ciężko wybrać te naprawdę sensowne i potrzebne. Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić maluchowi komfort podczas snu? Zapraszamy do lektury!

Łóżeczko

Niezwykle kluczowy dla komfortu dziecka jest rodzaj materaca w łóżeczku – twardość i rodzaj wypełnienia. Materiały muszą mieć właściwości antyalergiczne i oddychające. Materac musi być także elastyczny na tyle, aby dopasowywać się do leżącego na nim dziecka. Warto tu zaczerpnąć wiedzy z forów internetowych i doświadczenia innych mam. Noworodkowi nie jest potrzebna kołderka lub kocyk, ale zaleca się rożek lub śpiworek, aby maluszek miał komfort i czuł się bezpiecznie. Łóżeczko powinniśmy ustawić w ustronnym miejscu tak, aby nie było wystawione na bezpośrednie hałasy.

Kosz mojżesza

Jest to jeden z najstarszych akcesoriów używanych przez matki na całym świecie. Może być tradycyjnie pleciony, o współczesnym designie lub w zestawie ze stojakiem. Wielkim atrybutem kosza jest fakt, iż maluszek czuje się w nim bezpiecznie i komfortowo. Co więcej rodzice mogą swobodnie przesuwać i przemieszczać kosz wraz z uroczą zawartością po całym domu tak, aby cała rodzina była zawsze w komplecie, w zasięgu głosu i wzroku.

Otulacz

Polega na owinięciu dziecka materiałem tak, aby ściśle przylegał, ale nie uciskał i nie krępował ruchów. Należy zwrócić uwagę, aby otulacz dla niemowlaka posiadał atesty, aby materiał nie był farbowany, był w 100% naturalny, antyalergiczny, oddychający, pozbawiony guzików, troczków i ostrych metek.

Kokon

Kokon to połączenie otulacza z leżakiem. Dzięki sznurkom można regulować jego wielkość oraz wysokość otulających dziecko ścianek, co bardzo skutecznie tłumi hałasy i zabezpiecza dziecko przed przesunięciem się, przeturlaniem lub przygnieceniem dziecka przez rodzica – jeśli leży w łóżku z rodzicami. Średnia cena to ok.100zł.

Lampka nocna, pozytywka i projektor

Zwróćmy uwagę, aby projektor był wyposażony w wielokolorowe motywy (m.in. gwiazdki, księżyce lub serduszka) z możliwością wyświetlania w różnych kierunkach. Ważna jest także ilość melodii o regulowanej głośności. Warto kupić projektor, który jednocześnie jest pozytywką, a z czasem posłuży za małą lampkę nocną. Powinien on stać w takim miejscu, aby światło nie padało bezpośrednio ani na twarz dziecka, ani na materac. Ceny wahają się od 60zł do nawet 400zł.Aby zapewnić malcowi wygodę i komfort postarajmy się podejść do sprawy minimalistycznie – szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Nie upychajmy w łóżeczku pluszaków, kocyków, kołderek i zabawek. Najważniejsze, aby malec miał ciszę, spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Jak zapewnić niemowlakowi komfort i wygodę podczas snu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry