Jak złagodzić ból miesiączkowy

ból menstruacyjny

Każda kobieta przechodzi menstruację w inny sposób. Dla jednych jest ona zupełnie nie kłopotliwa, inne panie bardzo cierpią z powodu bólu spowodowanego wysokim stężeniem hormonu o nazwie prostaglandyna. Istnieje kilka metod łagodzenia dolegliwości menstruacyjnych, zarówno za pomocą środków farmakologicznych, jak i domowymi sposobami.

Tabletki na ból brzucha w czasie menstruacji

Najprostszym i najszybszym sposobem na złagodzenie dolegliwości miesiączkowych jest zażycie tabletki zawierającej paracetamol lub tabletki przeciwskurczowej, na przykład popularna nospa. Panie często sięgają po ibuprofen, który okaazuje się być wysoce skutecznym środkiem w eliminowaniu bólu podczas miesiączki. 

Warto pamiętać, aby w przypadku bólu miesiączkowego nie stosować aspiryny, która rozrzedza krew i tym zwiększa obfitość krwawienia menstruacyjnego.

Wiele kobiet jednak z różnych względów nie może zażywać tabletek przeciwbólowych, więc dla nich rozwiązaniem na ból miesiączkowy są domowe, naturalne sposoby.

Domowe sposoby na ból menstruacyjny

Jednym ze skutecznych sposobów na złagodzenie dolegliwości miesiączkowych jest ciepła kąpiel z dodatkiem olejków do aromaterapii. W tej rośli świetnie spradzą się takie olejki, jak: szałwia muszkatołowa, majeranek, rumianek rzymski, lawenda. Taka kąpiel będzie odpowiednia jednak zanim wystąpi krwawienie. W jego trakcie zamieńmy kąpiel na ciepłe okłady również z dodatkiem wspomnianych olejków. Będą one działały rozkurczowo na mięśnie macicy. Należy jednak zrezygnować z okładów w momencie, gdy krwawienie znacznie się nasili. 

Kolejnym sposobem na złagodzenie bólu jest wykonanie delikatnego masażu dłonią wokół pępka. Do masażu można użyć zwykłej oliwy lub dodać do niej kilka kropli olejku majerankowego czy cyprysowego. Masaż pozwoli rozluźnić mięśnie macicy, a taże przyspieszy proces jej oczyszczania. 

Warto wiedzieć, że to, co jemy, również ma wpływ na intensywność dolegliwości miesiączkowych. Dieta bogata w wapń, a więc w mleko i jego przetwory, orzechy, warzywa strączkowe oraz ryby powinny być głównym składnikiem naszego jadłospisu nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. W diecie nie może również zabraknąć produktów bogatych w witaminę B6, która występuje w kiełkach, soi, fasoli, mięsie z indyka, rybach morskich czy otrębach pszennych. 

Choć w momencie, gdy odczywamy mocny ból brzucha trudno jest myśleć o aktywności fizycznej, to jednak właśnie ona może nam pomóc. Wystarczy spacer czy lekka gimnastyka, np. Stretching czyy pilates, aby złagodzić ból i poczuć się lepiej. 

Silne bóle miesiączkowe warto skonsultować z lekarzem

Choć wiele pań uważa, że uciążliwy ból miesiączkowy, który powtarza się co miesiąc, jest czymś naturalnym, to zawsze powinien on być skonsultowany z ginekologiem. Taki stan może być wynikiem poważnych chorób lub innych patologii narządów rodnych. Silny ból może być następstwem endometriozy bądź pourazowego zwężenia kanału szyjki macicy. 

Dolegliwości bólowe w czasie menstruacji mogą być uciążliwym doświadczeniem, jeśli jednak podejmiemy odpowiednie kroki z wyprzedzeniem, miesiączka minie w miarę znośnie. 

Jak złagodzić ból miesiączkowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry