Na czym polega dieta paleo?

dieta paleo

Zdrowe odżywianie jest utożsamiane z odpowiednio dobraną dietą. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej różnym rodzajom diet, aby dobrać dla siebie idealną. Jedną z tych bardziej wartościowych jest dieta paleo, która jest wręcz esencją zdrowego żywienia.  

Co wyróżnia dietę paleo?

Nie ma drugiej diety, która mogłaby równać się z dietą paleo. Co ciekawe charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że zakłada zrezygnowanie z pożywienia, które nie jadali nasi przodkowie z okresu paleolitu. Jej głównym założeniem jest spożywanie produktów, do których przywykł ludzki organizm. Można zaliczyć do nich przede wszystkim wszelkie owoce i warzywa, jajka, ryby, orzechy, grzyby, ale też mięso ze zwierząt z wypasu pastwiskowego. Tym samym nie ma w niej miejsca na zboże, cukier, ale też nabiał, czy też rośliny strączkowe. Podobnie wygląda sprawa z solą oraz olejami rafinowanymi. W przeciwieństwie do innych diet tutaj niemal nie ma nastawienia na mniejszą ilość jedzenia, a raczej na to, aby jeść jakościowo.

Dla kogo przeznaczona jest ta dieta?

Wbrew pozorom ta dieta jest szczególnie często polecana przede wszystkim osobom zmagającym się z cukrzycą oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi. Dlatego, że sprawia, iż glukoza przestaje odgrywać tak ważną rolę dla organizmu. Osoby z nadwagą, astmą, depresją, czy wszelkimi chorobami układu pokarmowego również mogą znaleźć ukojenie w tej diecie. Co ciekawe dieta paleowyrównuje gospodarkę hormonalną organizmu, co realnie wpływa na płodność. Pierwsze tygodnie po przejściu na tę dietę mogą nie być proste, dlatego że organizm zdążył nie tylko przyzwyczaić się do wcześniejszego odżywiania, ale wręcz uzależnił się od niego. Dlatego też często potrzebny jest stały kontakt z dietetykiem. Nie jest jednak ona polecana dla dzieci oraz nastolatków, którzy są w fazie wzrostu.

Na czym polega dieta paleo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry