Zabawy sensoryczne dla 2 latka

zabawy sensoryczne

Dzieci w wieku ok. 2 lat bardzo intensywnie się rozwijają. To bowiem okres, w którym zwiększa się ich ciekawość świata, a możliwość samodzielnego chodzenia sprawia, że bardzo chętnie go eksplorują. Aby mogły one prawidłowo rozwijać swój mózg – inteligencję emocjonalną, wrażliwość oraz umiejętności motoryczne, powinny mieć możliwość poznawania otoczenia wszystkimi zmysłami. Podpowiadamy, jakie zabawy pozwolą obudzić ciekawość i zmotywować do działania.

Prace plastyczne

Uwielbia je każde dziecko. Natomiast nie ograniczajmy malucha dając mu kolorowankę, którą będzie musiał jedynie wypełnić kolorami. Świetnym sposobem na “kontakt ze sztuką” jest malowanie farbkami za pomocą paluszków. rozbierzmy maluszka do pieluchy, podłogę zabezpieczmy folią malarską i dajmy 3 lub 4 różne kolory farbek. Niech nasza pociecha da się ponieść fantazji i maluje po folii oraz po swoim ciele. A jeśli jeszcze zechcemy bawić się wspólnie z dzieckiem, możemy zachęcić go do tego, aby malowało również po naszej twarzy, rękach czy plecach. 

Inną formą kreatywnej zabawy plastycznej może być wyklejanie obrazków z kawałków gazety czy papierowych opakowań. Do tego będzie nam potrzebna tektura służąca za tło dzieła oraz klej, najlepiej w sztyfcie, który będzie wygodny do użycia. Niech maluszek sam zdecyduje, jaki kawałek papieru chce użyć – najlepiej niech go samodzielnie wytarga, co z pewnością zapewni mu dodatkową atrakcję podczas zabawy. Takie dzieło będzie świetną pamiątką dla maluszka.

Gotowanie na “sucho”

Dla dzieci w wieku 2 lat doskonałą frajdą jest zabawa w gotowanie, podpatrując, jak robi to mama czy tata. Przygotujmy kilka naczyń – garnuszków, patelni i chochelek oraz sypkie produkty: ryż, fasolę czy makaron. Maluszek może teraz sam decydować, jakiego produktu i w jakiej ilości użyć, a za pomocą łyżek czy chochelki będzie mógł udawać prawdziwe gotowanie, nabierając i mieszając składniki. Możemy także pójść o krok dalej i przygotować produkty już po obróbce termicznej, a następnie dodać kilka innych składników, które maluch połączy i w ten sposób stworzy prawdziwe danie składające się z jego ulubionych smaków.

Tor przeszkód

Ta zabawa to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dla dziecka poruszanie się po różnych powierzchniach będzie świetną zabawą, która dodatkowo będzie wspierać prawidłowy rozwój tzw. małej motoryki, a także umożliwi poznawanie za pomocą dotyku różnych materiałów. Taki tor przeszkód możemy stworzyć z dowolnych rzeczy, na przykład folii bąbelkowej, poduszki czy koca, a dodatkowym utrudnieniem może być ustawienie przeszkód na podwyższeniu. Utrudnieniem może być też konieczność przeczołgania się w tunelu czy przejście w slalomie pomiędzy krzesłami. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem opiekuna.

Zabawy sensoryczne dla dziecka w domu to świetny sposób na urozmaicenie maluchowi codziennych zajęć, a także okazja do tego, aby pobyć z nim, wzmacniając więzi rodzinne.

Zabawy sensoryczne dla 2 latka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry